Az elmúlt három évben 75 százalékkal nőttek az élelmiszerárak, és a továbbiakban is emelkednek majd, de a korábbi esztendőkben tapasztaltnál lassabban. Egyre többen kezdenek ugyanis mezőgazdasági termelésbe, ami árcsökkentő tényező lehet. Az olajárak is az élelmiszerekéhez hasonlóan alakulnak majd. Egyértelmű az összefüggés a két termék ára között, hiszen az élelmiszerek előállítási költségét növeli, ha drága az olaj.
Ha magas az olajár, több energianövényt termesztenek a termelők, elvéve ezzel a helyet az élelmiszerként felhasznált növények elől, amelyek szintén drágulnak.
Magyar lehetőségek
Az exportáló Magyarország számára kedvező lehet a magasan stabilizálódó élelmiszerár. Egyes becslések szerint a magyar mezőgazdaság nagyjából 60 százalékon teljesít, a potenciál nagyobb kihasználásához azonban költséges beruházások szükségesek. Veszélyei is vannak annak, ha a tartósan magas az élelmiszerár: országos és világméretű szociális problémákhoz vezethet, hogy az elszegényedő lakosság egyre nehezebben képes beszerezni a táplálékot.
Történelmi pillanat
Az EU régi tagállamai számára elemi érdek, hogy az újak mezőgazdasága ne fejlődjön uniós pénzből, így ne válhasson versenytárssá. A magas élelmiszerárak történelmi lehetőséget biztosítanak a közös agrárpolitika piaci pillérének leépítésére. Többen vannak azok az országok, amelyek számára költséget jelent és belpolitikai feszültséget szül a támogatások rendszere. Az árakat részben a spekuláció hajtja fel, ezért kipukkanhat a lufi, főleg, ha a következő években jó lesz a termés.
A cikk kivonat az InfoRádió adásából :2008. május 27., kedd 15:35